מי מפקח על תכולת מוצרי טבק המשווקים בארץ?

27.10.2017

תופעת העישון הוכרה עם השנים כמובילה לשורה של מצבים כרוניים ומחלות והיא מהווה את הגורם המרכזי לתמותה בטרם עת בקרב בני אדם. על-פי מחקרים, מוצרי הטבק הנמכרים מכילים מאות מרכיבים, חלקם חומרים המובילים להתמכרות לצריכת מוצרי טבק לאורך זמן, וחלקם חומרים שהוכחו כמסרטנים ופוגעים בבריאות בני אדם. חשיפה נצברת לרכיבים אלה מובילה לצריכה קבועה של מוצרי טבק אשר מובילה, על-פי משרד הבריאות, להיקפי תמותה בטרם עת של כ- 8,000 איש בישראל בכל שנה. על-אף ההיקף הגדול של מרכיבים ממכרים ומסרטנים במוצרי הטבק המשווקים בישראל, האופן בו מתייחס החוק בישראל למוצרי טבק הינו כאל מוצר צריכה רגיל. זאת, לעומת התייחסותו של החוק בישראל למוצרים אחרים הבאים במגע עם גוף האדם כמוצרים נפרדים לגביהם מתקיים פיקוח ביחס למרכיבי המוצרים עצמם. ראו לעניין זה מוצרי מזון ותמרוקים.

 

כדי לאשש את הנחות המוצא הללו שאלנו את משרד הבריאות באמצעות בקשות חופש מידע: 

האם ידועה למשרד הבריאות, ונבחנה בעבר תכולת מוצרי הטבק והחומרים הממכרים הקיימים במוצרי הטבק (כהגדרתם בסעיף 1 לחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, התשמ"ג-1983) הנמכרים בישראל ומהו שיעור כל מרכיב ומרכיב? 


תשובתו של משרד הבריאות היא לא פחות ממדהימה. המשרד האמון על בריאות הציבור בישראל מודה בפה מלא כי אינו מפקח על התכולה של אחד המוצרים המזיקים ביותר לבריאות - הסיגריות, ולמעשה רואה עצמו פטור מעריכת בדיקות בנושא. כאשר משווים את האדישות הזו לגישה האקטיבית שהפגין המשרד זה מכבר בנושאים כמו מוצרי מזון או תמרוקים, הדעת מסרבת להאמין שדווקא מוצר שצריכתו היא עניין של חיים ומוות - דווקא מוצר כזה עובר מבחינת משרד הבריאות מתחת לרדאר, מבלי שנדרש עליו פיקוח מיוחד. הראשונים להיפגע מכך הם - כמו תמיד - בני הנוער והצעירים, הנתונים יותר מאחרים לניצול בידי תעשיית הטבק וזקוקים להגנת הרגולטור. ולכן, משרד הבריאות חייב להתעורר - עליו לאסוף מידע מקיף ומדויק לגבי תכולתם של מוצרי הטבק המיובאים לישראל או המיוצרים כאן, לדרוש גילוי נרחב מחברות הטבק ולקבוע קריטריונים ברורים ושקופים לגבי המותר והאסור בתכולה של סיגריות.

 

מועד פרסום: 27.10.2017

אצטון, בוטאן, עטרן, בנזן וגם ציאניד: מה מסתתר בסיגריות שלכם

כתבה בדה-מרקר על בקשת חופש המידע ותכולת מוצרי הטבק המשווקים בישראל 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

פרסומים נבחרים

עתירה לבג"צ בדרישה להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות

19.2.2019

1/1
Please reload

פרסומים אחרונים
Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש לפי תגית
Please reload

עקבו אחרינו
  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
הצטרפות לרשימת התפוצה
יצירת קשר

המיזם הרב-מגזרי למיגור העישון, (ע"ר) 580634947
רחוב הגפן, רמת רזיאל, 90974
טלפון 03-9695880 פקס 02-5791259
info@smokefree.org.il

Smoke Free Israel, R.A 580634947

Hagefen Street, Ramat Raziel, 90974
Phone: +972-3-9695880, Fax. +972-2-5791259

המיזם למיגור העישון הינו ארגון חברתי שמטרתו מניעת עישון בקרב בני נוער וצעירים והצלת חייהם.

פיתוח ועיצוב: יעל בנימין

המיזם למיגור העישון
  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White Instagram Icon
  • White YouTube Icon